Sevdiğim Laflar

Kazananlar öteki taraf oynarken mazeret üretmezler. (Suits. Birinci Sezon.)

You don’t always have to chop with the sword of truth. You can point with it, too./Gerçeğin kılıcı ile hep kesip biçmeniz gerekmez. Ucuyla da gösterebilirsiniz. (Anne Lamott, Bird by Bird)

Ben geleneksel dünyadan modern aleme roman okuya okuya geçtim. Bu, ait olmam gereken bir cemaatten kopup yalnızlığa geçmek anlamına da geliyordu. (Orhan Pamuk, Saf ve Düşünceli Romancı)

…Siyaset, bizim gibi olanları kararlılıkla anlamama, romancılık ise anlama işidir. (Orhan Pamuk, Saf ve Düşünceli Romancı)

İnsanlar gerçek dostlarını felaket anında tanır. Yenilgi yılları, iyi bir okuldur. (Lenin, Ateş İlyas Başsoy-AKP Neden Kazanır CHP Neden Kaybeder-epigraf)

eğer ben tanrı olsaydım, Başkaldırıyı seçenlere şükürler olsun çünkü yeryüzünün krallığı onların olacaktır, derdim her gün. (José Saramago, Kabil)

Halit Bey hem onu dinliyor, hem kendi kendine, “Elime bir para geçerse muhakkak uğrar alırım, yerini biliyorum, amma ne işime yarar?” der gibi bir tavırla beni seyrediyordu. (Ahmed Hamdi Tanpınar, Saatleri Ayarlama Enstitüsü)

I think mothers and fathers made up the gods because they wanted their children to sleep through the night./Bence tanrıları anneler ve babalar uydurdular çünkü çocuklarının gece uyumalarını istediler. (Game of Thrones, 3×8)

Yüce olan her şeyde olduğu gibi sessizlik içinde, akıllıca olan her işte olduğu gibi önceden tasarlanmış olarak gerçekleşiyor mucizelerin mucizesi: Koskoca donanma dağın üzerinden geçiriliyor. (Stefan Zweig, Yıldızın Parladığı Tarihsel Anlar)

…eve dönüşler her zaman mutluluk vericidir, hele ki dönen evin büyük oğluysa. (Jose Saramago, İsa’ya Göre İncil)

Devam et Ziyacığım, ekmek kadar, su kadar, yemişler kadar, gökler ve bulutlar kadar bizim şiirlerimizin de bir gün kadri bilinecektir. (Cahit Sıtkı Tarancı, Ziya’ya Mektuplar)

Dünyaya hükmedenler öteden beri hep budalalar olagelmiştir, ne var ki, bu budalalar, eski zamanlarda şimdiki kadar güçlü değillerdi. (Bertrand Russell, Aylaklığa Övgü)

Yazacak bir ruh halinde değilim, ama hevesim gelene kadar yazmalıyım. (Jane Austen, Kızkardeşine mektup, #tarih, Mayıs 2017)

Demiri demirle dövdüler; biri sıcak biri soğuktu../İnsanı insanla kırdılar; biri aç biri toktu. (Pir Sultan Abdal)

Hadi, ne duruyorsun sevgili okuyucu

hadi yeni bir yılın eşiğinde değilsen bile

sen de sarıl kaleme.

İster başına gelenleri yaz

isterden aklından geçenleri

ister düşlerine girenleri.

Ama yaz.

Çünkü her kalem yazabilir- en azından şu benim kırık kalemim kadar. (Ferit Edgü, Hakkari’de Bir Mevsim)

Yazmak istediğiniz bir şey var mı?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s